Los Angeles - The full list of Oscar nominees announced on Tuesday by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Winners of the 83rd annual Academy Awards will be revealed in Hollywood on February 27 at a ceremony hosted by James Franco and Anne Hathaway.
Best Motion Picture of the Year
127 Hours
Black Swan
The Fighter
Inception
The Kids Are All Right
The King's Speech
The Social Network
Toy Story 3
True Grit
Winter's Bone
Best Actor
Javier Bardem for Biutiful
Jeff Bridges for True Grit
Jesse Eisenberg for The Social Network
Colin Firth for The King's Speech
James Franco for 127 Hours
Best Actress
Annette Bening for The Kids Are All Right
Nicole Kidman for Rabbit Hole
Jennifer Lawrence for Winter's Bone
Natalie Portman for Black Swan
Michelle Williams for Blue Valentine
Best Supporting Actor
Christian Bale for The Fighter
John Hawkes for Winter's Bone
Jeremy Renner for The Town
Mark Ruffalo for The Kids Are All Right
Geoffrey Rush for The King's Speech
Best Supporting Actress
Amy Adams for The Fighter
Helena Bonham Carter for The King's Speech
Melissa Leo for The Fighter
Hailee Steinfeld for True Grit
Jacki Weaver for Animal Kingdom
Best Director
Darren Aronofsky for Black Swan
Ethan Coen, Joel Coen for True Grit
David Fincher for The Social Network
Tom Hooper for The King's Speech
David O. Russell for The Fighter
Best Original Screenplay
Another Year: Mike Leigh
The Fighter: Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson
Inception: Christopher Nolan
The Kids Are All Right: Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg
The King's Speech: David Seidler
Best Adapted Screenplay
127 Hours: Danny Boyle, Simon Beaufoy
The Social Network: Aaron Sorkin
Toy Story 3: Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich
True Grit: Joel Coen, Ethan Coen
Winter's Bone: Debra Granik, Anne Rosellini
Best Animated Film
How to Train Your Dragon
The Illusionist
Toy Story 3
Best Foreign Language Film
Biutiful: Alejandro González Iñárritu (Mexico)
Dogtooth: Giorgos Lanthimos (Greece)
In a Better World: Susanne Bier (Denmark)
Incendies: Denis Villeneuve (Canada)
Outside the Law: Rachid Bouchareb (Algeria)
Best Achievement in Cinematography
Black Swan: Matthew Libatique
Inception: Wally Pfister
The King's Speech: Danny Cohen
The Social Network: Jeff Cronenweth
True Grit: Roger Deakins
Best Achievement in Editing
127 Hours: Jon Harris
Black Swan: Andrew Weisblum
The Fighter: Pamela Martin
The King's Speech: Tariq Anwar
The Social Network: Kirk Baxter, Angus Wall
Best Achievement in Art Direction
Alice in Wonderland: Stefan Dechant
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1: Andrew Ackland-Snow
Inception: Guy Hendrix Dyas
The King's Speech: Netty Chapman
True Grit: Stefan Dechant
Best Achievement in Costume Design
Alice in Wonderland: Colleen Atwood
I Am Love: Antonella Cannarozzi
The King's Speech: Jenny Beavan
The Tempest: Sandy Powell
True Grit: Mary Zophres
Best Achievement in Make-up
Barney's Version
The Way Back
The Wolfman
Best Original Score
127 Hours: A.R. Rahman
How to Train Your Dragon: John Powell
Inception: Hans Zimmer
The King's Speech: Alexandre Desplat
The Social Network: Trent Reznor, Atticus Ross
Best Original Song
127 Hours: A.R. Rahman, Rollo Armstrong, Dido("If I Rise")
Country Strong: Bob DiPiero, Tom Douglas, Hillary Lindsey, Troy Verges("Coming Home")
Tangled: Alan Menken, Glenn Slater("I See the Light")
Toy Story 3: Randy Newman("We Belong Together")
Best Achievement in Sound Mixing
Inception
The King's Speech
Salt
The Social Network
True Grit
Best Achievement in Sound Editing
Inception
Toy Story 3
TRON: Legacy
True Grit
Unstoppable
Best Achievement in Visual Effects
Alice in Wonderland
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
Hereafter
Inception
Iron Man 2
Best Documentary
Exit Through the Gift Shop: Banksy
GasLand: Josh Fox
Inside Job: Charles Ferguson
Restrepo: Tim Hetherington, Sebastian Junger
Waste Land: Lucy Walker
Best Documentary, Short Subjects
Killing in the Name
Poster Girl
Strangers No More
Sun Come Up
The Warriors of Qiugang
Best Short Film, Animated
Day & Night
The Gruffalo
Let's Pollute
The Lost Thing
Madagascar, a Journey Diary
Best Short Film, Live Action
The Confession
The Crush
God of Love
Na Wewe
Wish 143
Best Motion Picture of the Year
127 Hours
Black Swan
The Fighter
Inception
The Kids Are All Right
The King's Speech
The Social Network
Toy Story 3
True Grit
Winter's Bone
Best Actor
Javier Bardem for Biutiful
Jeff Bridges for True Grit
Jesse Eisenberg for The Social Network
Colin Firth for The King's Speech
James Franco for 127 Hours
Best Actress
Annette Bening for The Kids Are All Right
Nicole Kidman for Rabbit Hole
Jennifer Lawrence for Winter's Bone
Natalie Portman for Black Swan
Michelle Williams for Blue Valentine
Best Supporting Actor
Christian Bale for The Fighter
John Hawkes for Winter's Bone
Jeremy Renner for The Town
Mark Ruffalo for The Kids Are All Right
Geoffrey Rush for The King's Speech
Best Supporting Actress
Amy Adams for The Fighter
Helena Bonham Carter for The King's Speech
Melissa Leo for The Fighter
Hailee Steinfeld for True Grit
Jacki Weaver for Animal Kingdom
Best Director
Darren Aronofsky for Black Swan
Ethan Coen, Joel Coen for True Grit
David Fincher for The Social Network
Tom Hooper for The King's Speech
David O. Russell for The Fighter
Best Original Screenplay
Another Year: Mike Leigh
The Fighter: Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson
Inception: Christopher Nolan
The Kids Are All Right: Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg
The King's Speech: David Seidler
Best Adapted Screenplay
127 Hours: Danny Boyle, Simon Beaufoy
The Social Network: Aaron Sorkin
Toy Story 3: Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich
True Grit: Joel Coen, Ethan Coen
Winter's Bone: Debra Granik, Anne Rosellini
Best Animated Film
How to Train Your Dragon
The Illusionist
Toy Story 3
Best Foreign Language Film
Biutiful: Alejandro González Iñárritu (Mexico)
Dogtooth: Giorgos Lanthimos (Greece)
In a Better World: Susanne Bier (Denmark)
Incendies: Denis Villeneuve (Canada)
Outside the Law: Rachid Bouchareb (Algeria)
Best Achievement in Cinematography
Black Swan: Matthew Libatique
Inception: Wally Pfister
The King's Speech: Danny Cohen
The Social Network: Jeff Cronenweth
True Grit: Roger Deakins
Best Achievement in Editing
127 Hours: Jon Harris
Black Swan: Andrew Weisblum
The Fighter: Pamela Martin
The King's Speech: Tariq Anwar
The Social Network: Kirk Baxter, Angus Wall
Best Achievement in Art Direction
Alice in Wonderland: Stefan Dechant
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1: Andrew Ackland-Snow
Inception: Guy Hendrix Dyas
The King's Speech: Netty Chapman
True Grit: Stefan Dechant
Best Achievement in Costume Design
Alice in Wonderland: Colleen Atwood
I Am Love: Antonella Cannarozzi
The King's Speech: Jenny Beavan
The Tempest: Sandy Powell
True Grit: Mary Zophres
Best Achievement in Make-up
Barney's Version
The Way Back
The Wolfman
Best Original Score
127 Hours: A.R. Rahman
How to Train Your Dragon: John Powell
Inception: Hans Zimmer
The King's Speech: Alexandre Desplat
The Social Network: Trent Reznor, Atticus Ross
Best Original Song
127 Hours: A.R. Rahman, Rollo Armstrong, Dido("If I Rise")
Country Strong: Bob DiPiero, Tom Douglas, Hillary Lindsey, Troy Verges("Coming Home")
Tangled: Alan Menken, Glenn Slater("I See the Light")
Toy Story 3: Randy Newman("We Belong Together")
Best Achievement in Sound Mixing
Inception
The King's Speech
Salt
The Social Network
True Grit
Best Achievement in Sound Editing
Inception
Toy Story 3
TRON: Legacy
True Grit
Unstoppable
Best Achievement in Visual Effects
Alice in Wonderland
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
Hereafter
Inception
Iron Man 2
Best Documentary
Exit Through the Gift Shop: Banksy
GasLand: Josh Fox
Inside Job: Charles Ferguson
Restrepo: Tim Hetherington, Sebastian Junger
Waste Land: Lucy Walker
Best Documentary, Short Subjects
Killing in the Name
Poster Girl
Strangers No More
Sun Come Up
The Warriors of Qiugang
Best Short Film, Animated
Day & Night
The Gruffalo
Let's Pollute
The Lost Thing
Madagascar, a Journey Diary
Best Short Film, Live Action
The Confession
The Crush
God of Love
Na Wewe
Wish 143