Feminist website publishes shocking untouched pics of Lady Gaga’s Spring 2014 Versace campaign

Watch as Coca Cola creates a little moment of magical happiness in Jozi that will make you smile!

Saftas 2012: The winners

2012-03-12 09:00
 
 
Johannesburg - The winners of the 2012 South African Film and Television Awards were announced on Friday and Saturday during a gala event at Gallagher Estate in Johannesburg, reports TVSA.

Herewith a full list of the winners:

Television


Best Documentary Editor
Ronelle Lootes (Robert Mugabe - What Happened)

Best Documentary Cinematographer
Ryley Grunenwald (The Dawn of a New Day)

Best Director in a Documentary
Ryley Grunenwald (The Dawn of a New Day)

Best Documentary Feature
Surfing Soweto (Cinga Productions)

Best Documentary Short
Made in China (Born Free Media)

Best Producer in a Wildlife Programme
Peter Lamberti, Phil Fairclough, Benjamin Hewett (Cameramen Who Dare - Shark Swarm)

Best Wildlife Editor
Elmien Fourie (Crocodile Ganglands)

Best Wildlife Cinematographer
Dereck Joubert (Big Cat Odyssey)

Best TV Wildlife Programme
Big Cat Odyssey (Wildlife Films)

Best Youth & Children Programme
Jam Alley Crew vs Crew (Red Pepper)

Best Factual/Educational Entertainment
Made in China (Born Free Media)

Best News & Actuality Programme
Speak Out (Red Pepper)

Best Magazine Programme
All Access Mzansi EP 3 and 14 (Homebrew Films)

Best Variety Show
Studio 1 (Magic Factory)

Best Music Show
Club 808 (Red Pepper)

Best Talk Show
Tonight with Trevor Noah (Urban Brew Studios)

Best Reality Show
Jam Sandwich (Meerkat Media and Mahala Media)

Best Game Show
Kom Ons Karaoke (Urban Brew Studios)

Best TV Drama Series
Intersexions (Curious Pictures)

Best Director on a TV Drama Series
Intersexions EP 4 & 20 (Rolie Nikiwe)

Best Actor in a TV Drama Series
Siyabonga Radebe as "Muzi" (Intersexions)

Best Supporting Actor in a TV Drama Series
Ronnie Nyakale as "Khaya Ncube" (Fallen)

Best Actress in a TV Drama Series
Lungelo Dladla as "Buhle" (Intersexions)

Best Supporting Actress in a TV Drama Series
Harriet Manamela as "Ntombi Ntshebe" (Sokhulu & Partners)

Best Writing Team in a TV Drama Series
Linda Bere, Brent Quinn and team (Intersexions EP 20)

Best DOP/Cinematographer in a TV Drama Series
Trevor Calverley (Intersexions EP 8)

Best Editor on a TV Drama Series
Melanie Golden (Intersexions EP 20)

Best Production Design in a TV Drama Series
Intersexions (Marna Heunis)

Best Music Composition in a TV Drama Series
Sue Lubner (Intersexions)

Best Costume Design in a TV Drama Series
Nadia Kruger, Phillipa Heydenrych, Themba Qongo (Zone 14)

Best Make-up & Hair Stylist in a TV Drama Series
Smartie Olifant (Intersexions)

Best Sound Design in a TV Drama Series
Janno Muller, Tim Pringle (Intersexions EP 4)

Best Director on a TV Soap
Alex Yazbek, Johnny Barbuzano (The Wild)

Best Actor in a TV Soap
Tumisho Masha as "Modise Tladi" (The Wild)

Best Actress in a TV Soap
Karin van der Laag as "Maggie" (Isidingo)

Best Ensemble on a TV Soap
Isidingo (Endemol South Africa)

Best Writing Team on a TV Soap
Rhythm City (Charlie Sapadin and Team)

Best Technical Team on a TV Soap
The Wild

Best Art Direction on a TV Soap
The Wild (Marlene Ming)

Best Post Production Team on a TV Soap
Scandal!

Best TV Soap (Public vote)
Isidingo

Best Director on a TV Comedy
Harald Richter (Proesstraat)

Best Actor in a TV Comedy
Boikie Pholo as "Ratau" (Ga Re Dumele)

Best Actress in a TV Comedy
Meme Ditshego as "Josephine" (Ga Re Dumele)

Best Ensemble
Stokvel (Penguin Films)

Best Post-Production Team In TV Comedy
Gauteng Maboneng, EP 5

Best Technical Team in a TV Comedy
Gauteng Maboneng, EP 1

Best Art Direction on a TV Comedy
Gauteng Maboneng (Martha Sibanyoni)

Best Writing Team on a TV Comedy
Proesstraat (Harald Richter and team)

Best TV Comedy
Gauteng Maboneng (Engage-Entertainment)

Film


Best Student Film
Umkhumbi Wethu 'Our Ship'

Best Short Film
Dirty Laundry (Stealth Donkey Moving Pictures)

Best Animation
Jungle Beat: This Little Light of Mine (Sunrise Productions)

Best Director
Oliver Hermanus (Skoonheid)

Best Actor
Deon Lotz as "Francois van Heerden" (Skoonheid)

Best Supporting Actor
Patrick Mofokeng as "Willie" (Master Harold and the Boys)

Best Supporting Actress
Desire Gardner as "Erika Rademan" (Roepman)

Best Writing Team
Timothy Greene (Skeem)

Best Cinematographer
Giulio Biccariu (Black Butterflies)

Best Editor in a Feature Film
Adam Broer, Tanja Hagen (Paradise Stop)

Best Production Designer
Darryl Hammer (Black Butterflies)

Best Music Composition
Phillip Miller (Black Butterflies)

Best Costume Designer
Ree Donnelly (Black Butterflies)

Best Make-Up/Hair Stylist in a Feature Film
Raine Nicholette Edwards (Black Butterflies)

Best Sound Designer
Simon Ratcliffe (Retribution)

Best Feature Film
Black Butterfies (Spier Films)

 

- Channel24

Read more on:    saftas  |  tv  |  celebrities  |  movies
NEXT ON CHANNEL24X

3D TV on the wane

2014-04-16 19:00

24.com publishes all comments posted on articles provided that they adhere to our Comments Policy. Should you wish to report a comment for editorial review, please do so by clicking the 'Report Comment' button to the right of each comment.

Comment on this story
2 comments
Add your comment
Comment 0 characters remaining
 

Recent News

3D TV on the wane

2014-04-16 19:00

3D TV channels appear to be over and on the way out, with more 3D TV channels globally shutting down than starting up. Read More »

Cheryl Cole is reportedly trying to persuade The X Factor boss Simon Cowell to invite Kim Kardashian on to the talent show as a guest mentor. Read More »

inside channel 24

There are new stories on the homepage. Click here to see them.